Proč mohou někteří japonsky mluvící lidé mylně označovat Mitutoyo jako "Mitsutoyo"??

 

V tomto článku se pokusíme odhalit zajímavosti týkající se tohoto jazykového dilematu.

 

 


 

Klíčem k záhadě je původ římské abecedy.

 

Existují dva typy romanizace: Hepburnův a japonský systém.

 

Původně romanizaci vymysleli Římané pro zápis latinky ve své zemi, ale koncem 19. století se snažili rozšířit tuto romanizaci i do Japonska. Vznikl tak Hepburnův systém, který vychází z anglické výslovnosti a v němž jsou symboly "ツ" a "シ" vyslovovány jako "tsu" a "shi." Hepburn je jméno člověka, který byl poradcem organizace šířící romanizaci.

 

Dalším stylem je japonský styl, což je název pro systém psaní, který vytvořili japonští intelektuálové jako opozici k Hepburnovu stylu. Byl vytvořen Japoncem na základě 50 japonských hlásek, takže "ツ" a "シ" byly psány jako "tu" a "si". Mimochodem, japonský styl se začal nazývat "くんれいしき" (Kunreishiki) poté, co byl v roce 1937 vydán vládní příkaz ke sjednocení hepburnovského a japonského stylu.

 

Rozdíly mezi stylem Hepburn a japonským stylem (jeden příklad)
Hepburn Style Japanese Style
tsu tu
shi si
chi ti
じゃ ja zya
img01.png

"MITUTOYO" vyryté na prvním v Japonsku vyrobeném mikrometru

Pozůstatky japonského stylu používaného od založení společnosti

 

Vraťme se k firemnímu logu. V roce 1936 se společnosti Mitutoyo podařilo začít vyrábět mikrometry na domácím trhu. Na výrobcích společnosti je vyraženo vyobrazení názvu společnosti v japonském stylu "Mitutoyo". To bylo pravděpodobně do značné míry způsobeno v té době v Japonsku sílícím hnutím na podporu japonského stylu. Po skončení války v roce 1945 se v Japonsku rozšířil Hepburnův systém, ale "tsu" ve slově Mitutoyo se dodnes vyslovuje spíše "tu" než "tsu", což je pozůstatek té doby.

 

Ikonický znak Mitutoyo ve tvaru tykve

 

První ochrannou známkou Mitutoyo byla designová značka v japonském stylu s motivem tykve. Byla vymyšlena v roce 1936 v době existence společnosti Mitutoyo Manufacturing Company. Protože slovo "Toyo" ve slově Mitutoyo vyvolává v Japoncích představu Tojotomi Hidejošiho, motivem byla tykev Sennari - Hidejošiho koňský erb.

 

Dokud nebylo v roce 1987 rozhodnuto o současném firemním logu jako jediné ochranné známce, používal se tento znak tykve (přesněji znak tří tykví obklopených kruhem) vedle loga společnosti a v současnosti se používá jako firemní znak na budově společnosti, vlajce atd.


1936

1938

1960

1975

1987


img_modal05.png

A co čáry v písmenech "M" a "y" v našem logu?

 

Na závěr ještě jedna zajímavost o našem logu. Vidíte, že písmena "M" a "y" ve slově "Mitutoyo" mají vpravo nahoře vzestupnou čáru?

 

Tato čára vytváří ve firemním logu ostrý akcent a představuje vysokou úroveň přesnosti a technologie, kterou společnost jako výrobce přesných měřicích přístrojů disponuje.