Společnost Mitutoyo

 

Jasný a nekompromisní cíl poskytovat nejkvalitnější výrobky a hodnotu, které jsou kdekoli k dispozici, vedl společnost Mitutoyo od skromných začátků v roce 1934 k tomu, aby se stala předním dodavatelem metrologického vybavení na světě.


Včetně vývoje, výroby a prodeje působí společnost ve více než 100 zemích. Jen v Japonsku provozuje Mitutoyo kromě centrály v Kawasaki a prodejních kanceláří také dvě vývojová pracoviště, deset výrobních závodů, dva metrologické instituty, pět kalibračních laboratoří, sedm servisních středisek a sedm center M³ Solution Center.

V mezinárodním měřítku je skupina Mitutoyo významně zastoupena v téměř 40 zemích, kde má více než 80 poboček a národních distribučních sítí, 65 středisek M³ Solution Center, 17 výrobních závodů, šest výzkumných a vývojových laboratoří, 12 metrologických institutů a 20 kalibračních laboratoří. Kromě toho má Mitutoyo zastoupení v přibližně 60 dalších zemích.

 

Tato rozsáhlá celosvětová infrastruktura znamená, že naši zákazníci mají jistotu místní podpory a celosvětového technického poradenství a logistického zázemí, aby jejich důležitá měřicí zařízení byla v efektivním a ziskovém provozu s minimálními prostoji, ať jsou kdekoli. To je důležité zejména pro naše nadnárodní zákazníky, kteří potřebují stejnou úroveň podpory pro své partnery a dodavatele v cizích zemích, jakou dostávají od společnosti Mitutoyo.

Mitutoyo building Japan.jpg

HISTORIE MITUTOYO

 

Historie společnosti Mitutoyo začala v roce 1934, kdy Yehan Numata založil v tokijské čtvrti Kamata výzkumné centrum s cílem vyrábět první japonské mikrometry.

 

Zakladatel společnosti Mitutoyo Corporation Yehan Numata se narodil 12. dubna 1896 v japonské prefektuře Hirošima. Narodil se v rodině buddhistického kněze jako šesté z osmi dětí. V jeho rodinném rodu byli buddhističtí kněží již od 16. století.

 

Yehan Numata odešel z Japonska do Los Angeles/USA a naučil se anglicky. Byl přijat na Kalifornskou univerzitu v Berkley, kde vystudoval statistiku a získal titul z ekonomie.

 

V roce 1934 se vrátil do Japonska, kde si pronajal malou kancelář poblíž Tokia, aby mohl vyrábět prototyp mikrometru.

First Micrometer.jpg

První výrobní série čítala 100 kusů, ale vydáno jich bylo pouze 17.

Principy šroubových závitů jako první použil James Watt (1736-1819) ze Skotska k měření tloušťky desek svých parních strojů, ale moderní mikrometr vynalezl francouzský inženýr Pièrre Palmer v roce 1846. Jeho šroubový závit měl rozteč 1 mm a nejmenší odečítaná hodnota byla 0,05 mm, ale obsahoval všechny prvky, aby mohl být moderním mikrometrem.

 

 

Jediným cílem společnosti Mitutoyo Corporation při jejím založení v roce 1934 byla výroba mikrometrů.

 

Bylo však nesmírně obtížné řezat jemné nitě o tloušťce 0,5 mm a vzhledem k výjimečným požadavkům Yehana Numaty na kvalitu trvalo několik let, než byla vytvořena první série. Přesto testem prošlo pouze 17 kusů a 83 kusů bylo vyřazeno. Byl to pro ně hořkosladký okamžik, kdy byly tyto odmítnuté mikrometry pohřbeny pod podlahou dílny.

 

Odtud pochází koncept "Přesnost je naší profesí".

 

 

019-MG_3690.jpg

Mitutoyo po celém světě

 

V následujících letech a desetiletích mikrometry výrazně získaly na kvalitě a přesnosti. Do portfolia navíc přibyly další ručně ovládané měřicí přístroje: Vernierovy a číselníková posuvná měřítka, hloubkoměry a mikrometrické odpichy, výškoměry a mnoho dalších. Přístroje Mitutoyo brzy zvládly velký "skok" přes Pacifik do Severní Ameriky, kde bylo v roce 1963 založeno první zámořské oddělení.

 

V té době navštívil Yehanův syn Yoshiteru dva evropské prodejce ve Velké Británii (Draper) a Nizozemsku (Hoekstra) a již plánoval založení  Evropské centrály v Německu. Při další návštěvě se setkal s Bernem Schraderem, majitelem firmy Sartorius Nachf, který se později stal výhradním zástupcem v Německu, rovnocenným partnerem (Sartorius Mitutoyo) a jedním z nejdůležitějších distributorů.

 

 

V roce 1965 se u Schradera v kanceláři objevil pan Nakajima z tehdy neznámé firmy s neznámým jménem, který s sebou přinesl posuvné měřítko, mikrometr, úchylkoměr a výškoměr od firmy Mitutoyo. Schrader a jeho tým byli kvalitou přístrojů ohromeni a okamžitě viděli příležitost uvést tyto přístroje na extrémně konzervativní německý trh.

 

V té době byly japonské výrobky poněkud exotické a výrazně odlišný způsob jejich prezentace na veletrzích přiměl domácí konkurenty k akci. Někteří z nich vyhrožovali organizátorům veletrhů bojkotem, pokud bude společnosti Mitutoyo dále umožněno prezentovat své výrobky. S opačným účinkem: Tím se potenciální zákazníci o nového uchazeče ještě více zajímali a brzy se dozvěděli o mimořádné kvalitě výrobků za příznivé ceny.

Museum of metrology 2.jpg

Budoucnost

 

Společnost Mitutoyo byla vždy v popředí, pokud jde o vývoj sofistikovaných, vysoce inovativních měřicích zařízení, řešení měření na míru nebo v linkách, multisenzorová měření či inovace určující trendy.

 

Budoucnost přesného měření, jak ji definuje společnost Mitutoyo, spočívá v inovativních softwarových řešeních, která plně využívají potenciál hardwaru pro provádění měření.

 

Integrované řešení pro automatizaci výroby (IoT) připojuje k síti řadu strojů, které umožňují nepřetržité sledování výrobních procesů v reálném čase. Digitalizace, automatizace a virtualizace na místě zvyšují efektivitu práce. Je to začátek Průmyslu 4.0, průmyslové revoluce plně využívající IT. V chytrých továrnách se data získaná v reálném čase prostřednictvím internetového propojení využívají k udržení optimálního provozu jak strojů, tak i zaměstnanců, a to za všech okolností. Probíhají iniciativy, jejichž cílem je zajistit optimální provoz strojů i personálu za všech okolností.

 

Probíhají iniciativy zaměřené na efektivní využívání průmyslového vybavení snižováním nákladů a zefektivněním a optimalizací práce. Pokud jde o měření, je nutné spravovat celou řadu údajů vzhledem k rostoucímu významu kontroly kvality, diverzifikaci cílových produktů a zrychlování životních cyklů výrobků. Hromadění a sdílení znalostí se však stalo problémem kvůli nedostatku pracovníků, kteří by byli k dispozici na místě a prováděli měření. Konvenční výrobní procesy často zahrnovaly optimalizaci designu a kontrolu kvality v jednotlivých továrnách.

 

Výrobní procesy, které společnost Mitutoyo plánuje do budoucna, nebudou zahrnovat dílčí optimalizace v jednotlivých továrnách, ale budou se snažit zvýšit efektivitu výroby prostřednictvím integrovaného řízení a celkové optimalizace založené na vzájemné výměně dat mezi osobami odpovědnými za konstrukci, kontrolu kvality a továrnami. Inovativní řešení, jako je software Mitutoyo MeasureLink, vytvářejí databázi propojením všech naměřených dat v továrně prostřednictvím sítě. Správce provádí centralizované sledování informací ze všech terminálů pro sběr dat v síti.

 

Poskytuje výkonný záložní systém při zkoumání problémů potvrzováním a prováděním různých statistických analýz výsledků měření. Realizoval integrovanou správu, která umožňuje správcům, lidem na pracovišti zapojeným do výroby a v kontrolní místnosti kdykoli zkontrolovat jakékoli informace.

Slovo prezidenta

Na úvod bych vám chtěl z celého srdce poděkovat za používání výrobků Mitutoyo. Od svého založení v roce 1934 nabízí společnost Mitutoyo měřicí nástroje, jako jsou mikrometry a posuvná měřítka, systémové přístroje, jako jsou souřadnicové měřicí přístroje, přístroje na měření tvaru a optické měřicí přístroje, na trzích po celém světě pod heslem "Kvalita na prvním místě" a od té doby jsou výrobky společnosti žádané a používané zákazníky po celém světě.

 

V posledních letech jsme se věnovali nejen vývoji nanotechnologií, ale reagovali jsme také na diverzifikující se potřeby průmyslu a spolupracovali jsme na podpoře internetu věcí a automatizovaných technologií. Díky měřicím technologiím, které jsme za mnoho let vybudovali, aktivně poskytujeme řešení pro zvýšení produktivity našich zákazníků.


Společnost Mitutoyo bude pokračovat ve své roli přední světové společnosti, která se věnuje neúnavnému hledání špičkových technologií a poskytuje nejen měřicí nástroje, ale také technologie související s měřením.

 

Těšíme se na vaše vedení a podporu při naší práci.

 

Prezident Yoshiaki Numata